Terapia przez twórczość

 Terminu arteterapia użył po raz pierwszy w latach 40 XX wieku angielski artysta Adrian Hill, który przebywając w sanatorium, nie tylko sam urozmaicał swój pobyt malowaniem obrazów, ale także zachęcał do tego innych kuracjuszy. 


W efekcie w 1941 roku w angielskich sanatoriach oficjalnie prowadzi się terapię przez sztukę. W Polsce dynamiczny rozwój tej formy psychoterapii obserwowany jest od przełomu lat 80 i 90 ubiegłego stulecia. 


 Od tego czasu arteterapia stała się niezwykle popularną formą terapeutyczną zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci na całym świecie. Arteterapia to forma terapii, która poprzez zabawę i wykorzystanie naturalnej aktywności twórczej dziecka stymuluje jego wszechstronny i harmonijny rozwój. Rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie, poczucie sprawczości i kreatywność. 



 Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy pomaga dzieciom i dorosłym rozwiązywać problemy i konflikty (także te wewnętrzne), kierować własnym zachowaniem, emocjami, rozwijać umiejętności interpersonalne, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość.  W przypadku osób starszych arteterapia może być traktowana jako leczenie i profilaktyka seniora – pomaga ona zapobiegać chorobom typowym dla wieku podeszłego oraz jest ważnym elementem ich terapii. 



 Arteterapia usprawnia funkcjonowanie intelektualne seniorów, łagodzi objawy demencji starczej. Bardzo ważne w przypadku arteterapii seniorów jest usprawnianie manualne, dzięki któremu osoby starsze mogą oderwać myśli od chorób i problemów, z którymi się borykają.


 Nie można też zapominać, że zajęcia z arteterapii dla dorosłych najczęściej odbywają się w grupach, dzięki czemu osoba starsza ma więc możliwość nawiązywania nowych znajomości, przebywania z innymi seniorami. Zaspokojona zostaje także potrzeba jej przynależności do grupy. Arteterapia pozwala również na odpoczynek, przyjemność i relaks.  




Komentarze