Malowanie intuicyjne

  Malarstwo zazwyczaj kojarzy się nam z krajobrazami, martwą naturą lub portretem. Wszystko to są obrazy, przedstawiające rzeczywistość lub wyobraźnię autora. Co jednak kiedy mamy namalować swoje emocje, pragnienia lub zmartwienia?


 Malarstwo intuicyjne możemy postrzegać jako sposób malowania. Jednakże istnieje inna, nieograniczona płaszczyzna tego nurtu, w obrębie której malarstwo intuicyjne staje się formą terapii, niesamowitej podróży w głąb siebie, oraz może towarzyszyć nam w życiu codziennym pozytywnie wpływając na nas, a dzięki temu na otaczającą nas rzeczywistość. 



 Korzyści jakie przynosi osobiste doświadczenie metody malarstwa intuicyjnego:

- lepsze radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi związanymi z brakiem poczucia bezpieczeństwa

- przezwyciężanie lęków wynikających z utraty poczucia przewidywalności

- wzrost samoświadomości w obszarze uczuć i emocji

- rozwój kreatywności i innowacyjności w zakresie pomysłów poszukiwania rozwiązań

- wzmocnienie intuicji i wyobraźni

- poprawę koncentracji i zdolności uczenia się



- uwolnienie od myślenia szablonowego

- rozwój myślenia 

- uwolnienie od stresów poprzez wyciszenie i uspokojenie

- nawiązanie dialogu z wewnętrznym krytykiem

- poprawę samooceny, co jest szczególnie ważne dla osób chcących wzmocnić swoje poczucie własnej wartości

- zmianę stosunku wobec opinii innych

- nabycie umiejętności związanych z budowaniem skutecznej komunikacji

- uwolnienie się od wielu fałszywych przekonań na swój temat 



 Malarstwo intuicyjne daje nam możliwości, które zmieniają proces malowania w zabawę! Staje się czasem eksperymentowania, próbowania i bawienia się bez żadnych oczekiwań, aż do rezultatu. Kreatywność jest w nas, podczas tych zajęć pobudzamy ją.

 Jeśli pozwolimy jej swobodnie płynąć, możemy być zaskoczeni efektem końcowym. A te efekty oceńcie sami! Jeśli pozwolimy sobie na "zabawę pędzlem" bez obaw, że nie potrafimy, możemy zyskać coś, co jest bezcenne: spokój, rozluźnienie, psychiczny relaks. Tak eksperymentując nauczymy się dużo o sobie, co lubimy, czego nie, co działa, co nam sprawia największą frajdę, jaki jest nasz styl i sposób ekspresji.



 Kiedy odrzucimy oczekiwania, jak coś powinno wyglądać, koncentrujemy się w pełni na tu i teraz, podejmujemy decyzje w oparciu o naszą intuicję i przeczucia, a nie informacje pochodzące z naszego racjonalnego umysłu. Jeśli otworzymy się na nieznane, powstaną rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie przewidzieć i zaplanować z góry. Dokładnie tak, jak w życiu, często najlepsze jest to, co nawet wydawało nam się niemożliwe i dzieję się spontanicznie. 

Komentarze