Nowy rok to nowe otwarcie, czysta kartka papieru, którą możemy zapisać, zgodnie z naszymi planami i marzeniami. W osiąganiu wytyczonych celów pomocne są postanowienia noworoczne, systematyzujące, to czego pragniemy i oczekujemy od nadchodzącego roku. Jednym z najczęstszych postanowień jest utrata wagi i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Statystyka mówi jednak, że tylko 8% z nas potrafi wytrwać w celach noworocznych. Niektóre źródła podają, że aż 80% osób rezygnuje z nich do końca lutego. Dlaczego trudno wytrwać w postanowieniach? Pojęciem, które powiązane jest z tematem postanowień, jest motywacja. Motywacja jest pojęciem używanym w psychologii do opisu różnych mechanizmów odpowiedzialnych za uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie działania.
Oto skuteczne rady jak wytrwać w postanowieniach noworocznych:
1. Stawiaj sobie realne cele.
2. Nie wymagaj od siebie za dużo na początek.
3. Zacznij od spacerów, nie od maratonów.
4. Nie musisz radzić sobie sam.
5. Zadbaj o swoje zdrowie.
Pamiętajcie, postanowienie noworoczne jest dla nas z pewnością ważne, ale nie zniechęcajmy się jeśli potknie nam się noga przy jego realizacji. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i dajmy sobie czas. Świat zna mnóstwo przypadków, w którym jeden błąd przesądzał o zaprzestaniu dalszych wysiłków. A to duży błąd, gdyż według profesora Norcrossa aż 71% osób, które dotrzymały swoich postanowień, powiedziały, że ich pierwszy poślizg spotęgował dalsze wysiłki. Wystarczyło się mu nie poddawać.
Trudno będzie nam wytrwać w postanowieniach, jeśli cały czas będziemy mieć pod ręką pokusy. Jeśli więc postanowimy spędzać mniej czasu na smartfonie, kładźmy go w innym pokoju, gdy mamy wolną chwilę. Jeśli zamierzamy ograniczyć jedzenie słodyczy, po prostu usuńmy je z domu. Bez posiadania na linii wzroku tego, od czego musimy zrobić przerwę, łatwiej będzie nam o tym nie myśleć.
Dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie mamy w zasięgu ręki technologię, która może pomóc w osiąganiu celów. Obecnie istnieje bardzo wiele różnych aplikacji i usług, w których możemy ustawić sobie stałe przypomnienia, np. skonfigurować alerty czasowe dla zadań, zaplanować sesje treningowe czy zliczać dotychczasowe postępy.
Komentarze
Prześlij komentarz