Wiele jest świąt w naszym kalendarzu, które celebrujemy je z mniejszym lub większym zapałem. Znajduję się tam święta państwowe, organizowane przez władze i z wielką pompą promowane dla podtrzymania ducha wspólnoty w narodzie. Jednak istnieją w kalendarzu daty ważniejsze od całej reszty. Dla nas osobiście jednym z takich świątecznych dni jest Dzień Matki.
Coroczne święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie. Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięło i jak dawniej wyglądało? Źródła Dnia Matki związane są z obrzędami poświęconymi starożytnym boginiom-matkom i opiekunkom płodności.
W dawnym Egipcie szczególnie czczona była Izyda, patronka rodzin, ogniska domowego i macierzyństwa. W starożytnej Grecji oddawano hołd Rei, żonie Kronosa, która uważana była za matkę wszechświata i wszystkich bogów. Jej rzymską odpowiedniczką była Ops, bogini płodności i urodzaju. W Rzymie ponadto szczególnym kultem otaczano Kybele jako jako Magna Mater, czyli Boginię-Matkę. Z Kybelę związane były różne święta, np. hucznie obchodzone Megalesia, w czasie których rozgrywały się igrzyska oraz Hilaria, kiedy wyprawiano uczty, na których bawiono się razem z rodziną i przyjaciółmi.
W starożytnym Egipcie matka była kobietą nad wyraz szanowaną, czego można doszukać się w wielu tekstach z tego okresu. W czasie procesu sądowego sędzia mógł uzależnić werdykt od faktu, czy pozwany zadowolił ''serce matczyne''.
Tradycja święta matki została zapomniana na bardzo długi czas. Dopiero w XVII wiecznej Anglii oraz Szkocji powrócono do oddawania czci matkom pod nazwą ''Niedziela u Matki'' obchodzono w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Ta niedziela była wolna od pracy i dorosłe dzieci wracały na ten jeden dzień do swoich matek. Z tej okazji przyrządzano specjalne wypieki: bułeczki oraz ciasta, a dzieci wręczały swoim mamom fiołki.
Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii, która po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Twierdziła, że rodzicielki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało też zbliżać rodziców do swoich dzieci.
W krajach arabskich mamy świętują wcześniej niż ich koleżanki z Europy. Dzień Matki przypada tu 21 marca. Arabskie mamy otrzymują od swych dzieci upominki i prezenty, a także spisane na papierze życzenia i obietnica poprawy od bardziej krnąbrnych dzieciaków. Tradycją jest organizowanie wspólnych pikników z sąsiadami i przyjaciółmi. Jednak nie wszyscy muzułmanie obchodzą Dzień Matki. Ci najbardziej ortodoksyjni bronią się przed wszelkimi świętami pochodzącymi z krajów zachodnich, uważając, że ich własne tradycje w wystarczający sposób wspomagają matki i żony.
Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu dzień matki jest w Polsce obchodzony co roku 26 maja. W Polsce święto nie jest narodowym, a ponieważ nie wypada jak w większości krajów w weekend, nie jest więc dniem wolnym. 26 maja nasze mamy są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami.
Komentarze
Prześlij komentarz