Z rozwojem technologii wiążą się nie tylko udogodnienia, ale i nowe zagrożenia. Internet stał się przestrzenią, w której pojedynczy hakerzy oraz zorganizowane grupy dokonują cyberprzestępstw. Ich ofiarą mogą paść nie tylko pojedynczy internauci, ale i firmy lub nawet całe państwa.
Cyberprzetsępstwami mogą zajmować się nie tylko wykwalifikowani przestępcy. Równie dobrze mogą być do tego zdolne osoby o wystarczającej wiedzy i umiejętnościach technicznych, które wykorzystują je do własnych korzyści.
Do działań cyberprzestępczych należą m.in. ataki hakerskie, czyli włamania do komputerów. Tego typu działania mogą mieć różne zasięgi i dotykać pojedynczych systemów czy komputerów, a także blokować rządowe strony oraz serwery.
Innym rodzajem jest phishing, który polega na podszywaniu się za inną, godną zaufania osobę bądź instytucję, która wyłudza poufne dane, np. dane do logowania do systemów i kont bankowych. Znany jest również cyberstalking, czyli nękanie z pomocą kont w social mediach. Najczęstszym zagrożeniem jest jednak ransomware, szkodliwe oprogramowanie, które blokuje użytkownikowi dostęp do systemu komputerowego i danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.
Cyberprzestępca nie musi w każdym przypadku być hakerem. Wystarczy, że jest to osoba, którą anonimowość internetu zachęca do stosowania nadużyć i oszukiwania nieświadomych użytkowników.
Najczęściej zgłaszanym przykładem cyberprzestępczości w Polsce są oszustwa internetowe realizowane na stronach aukcyjnych i serwisach ogłoszeniowych. Innym oszustwem jest piractwo komputerowe, rozpowszechnianie oraz dystrybucja nielegalnych treści, kradzież własności intelektualnej.
Oprócz posiadania wiedzy na temat form cyberprzestępczości, które są najbardziej spotykane, warto też wiedzieć jak się bronić przed cyberatakami:
⚡Stwórz silne hasła – hasła, którymi się logujemy powinny być łatwe do zapamiętania dla nas, ale nie łatwe do odgadnięcia dla kogoś innego. Musimy pamiętać, aby hasło nie zawierało imienia, nazwiska czy ich inicjałów, daty urodzenia. Najlepiej, aby takie hasła miały około 12 znaków i zawierały małe oraz duże litery.
⚡Nie udostępniaj swoich loginów i haseł, numeru pesel, dowodu oraz karty do bankomatu.
⚡Korzystaj z programów antywirusowych oraz firewall (zapora sieciowa).
⚡Nie otwieraj przypadkowych linków, ani maili.
⚡Często aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę internetową, oprogramowanie antywirusowe.
⚡Korzystaj z sieci publicznej tylko w nagłych przypadkach, po wcześniejszym sprawdzeniu do kogo należy dana sieć.
Zapraszamy na szkolenie pt. ''Nie daj się cyber-zbójom!'', które odbędzie się w poniedziałek 24 lipca o godzinie 17.00 w naszej spółdzielni.
Czas trwania: 1h
Wstęp za darmo
Komentarze
Prześlij komentarz