4 października świętowaliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono we dzień wspominania w Kościele katolickim świętego Franciszka, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Głosił, iż wszystkie istoty na świecie są równe. To on charyzmat miłości do przyrody wykorzystywał w sposób, który historia zapamiętała jako niedościgniony wzorzec. Ukochał Ziemię, a wszystkich jej mieszkańców traktował jak braci, wyzbywając się chęci dominacji nad nimi na rzecz braterstwa właśnie.
Tego dnia głośniej niż zwykle mówimy o prawach zwierząt, ale też zachęcamy do pomocy bezdomnym zwierzakom oraz zwracamy uwagę na problemy zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z tej okazji często chwalimy się swoimi pupilami w mediach społecznościowych.
Międzynarodowe święto ustanowiono już w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji. I właśnie ta data rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week), mimo tego że cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt :) Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.
Wszelkie obchody mają na celu wprowadzenie zmian w zachowaniu człowieka i jego stosunku do zwierząt. Istotną kwestią jest uświadomienie wszystkim, że jest to żywa istotna, która czuje i ma swoje prawa. Wszelkie organizacje starają się również zwrócić uwagę społeczeństwa na los bezdomnych stworzeń oraz na sprawę nielegalnych hodowli, które funkcjonują na całym świecie.
Etyczne traktowanie zwierząt oraz ich bezpieczeństwo to absolutna podstawa, nie tylko w tym wyjątkowym dniu. Co roku w okresie Światowego Tygodnia Zwierząt organizacje działające na rzecz ochrony zwierząt zachęcają do adopcji pupili, szerzą ideę troski oraz przypominają o potrzebach zwierząt, zarówno tych w naszym otoczeniu, jak i tych żyjących na wolności.
Idea Światowego Dnia Zwierząt to pamięć o tym, że obok nas żyją cudowni, wierni przyjaciele, których oddanie często nas zawstydza. To ogromne szczęście, że są przy nas jak najlepsi powiernicy, że możemy im wszystko do ucha wyszeptać, a tajemnice zachowają dla siebie, że póki są z nami, nasze życie jest lepsze, bo my sami stajemy się lepsi.
Komentarze
Prześlij komentarz