艢wi臋ty Miko艂aj przynosi prezenty na Wigili臋 do wi臋kszo艣ci polskich dom贸w. Gdy tylko o nim pomy艣limy, widzimy siwobrodego m臋偶czyzn臋 z du偶ym brzuchem w czerwonym p艂aszczu i czapce z bia艂ym pomponem. Ale w wielu regionach naszego kraju darczy艅c膮 艣wi膮tecznych upomink贸w jest inna posta膰.
Tradycja dawania prezent贸w 艂膮czy si臋 bezpo艣rednio z histori膮 o trzech M臋drcach ze Wschodu, kt贸rzy przynie艣li dary nowo narodzonemu Jezusowi. Jest ona obecna szczeg贸lnie w krajach 艣r贸dziemnomorskich. W艂a艣nie z tego powodu hiszpa艅skie dzieci otrzymuj膮 prezenty dopiero 6 stycznia, czyli w dzie艅 Trzech Kr贸li.
W okresie PRL-u, gdy p贸艂ki sklepowe 艣wieci艂y pustkami, dzieci na gwiazdk臋 otrzymywa艂y pomara艅cze i mandarynki. Tylko nieliczni mogli zafundowa膰 swoim maluchom szmaciane lalki, misie, koniki na biegunach oraz drewniane zabawki. Z biegiem lat drobne prezenty zacz臋to zmienia膰 na bardziej wyszukane upominki. Dzi艣 ju偶 nikogo nie dziwi misternie zapakowany smartfon czy tablet na gwiazdk臋.
艢wi臋ty Miko艂aj to zdecydowanie najpopularniejsza posta膰 przynosz膮ca dzieciom prezenty. Wedle wyobra偶e艅 przybywa on na saniach z dalekiej i mro藕nej Laponii. Tam przez ca艂y rok z pomocnikami zajmuje si臋 pakowaniem zabawek. W swoim worku skrywa puzzle i gry, zdalnie sterowane auta, lalki, pluszowe misie i wiele innych upomink贸w dla dzieci i doros艂ych. Miko艂aj obchodzi swoje 艣wi臋to 6 grudnia, ale odwiedza dzieci r贸wnie偶 24 grudnia.
Drug膮 najpopularniejsz膮 postaci膮, kt贸ra przynosi prezenty, jest Gwiazdor. To on odwiedza domy na Kujawach, Lubelszczy藕nie, Pa艂ukach, Kaszubach, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Tereny, na kt贸rych jest znany, to obszar dawnego zaboru pruskiego. Cho膰 wsp贸艂cze艣nie wygl膮da identycznie jak 艢wi臋ty Miko艂aj, to w przesz艂o艣ci nosi艂 baranic臋 i futrzan膮 czapk臋. Jego twarz by艂a natomiast skrywana pod mask膮 lub sadz膮. Gwiazdora powinny si臋 ba膰 niegrzeczne dzieci. Je艣li w minionym roku nie zachowywa艂y si臋 dobrze, to pod choink膮 zamiast prezentu mog膮 znale藕膰 r贸zg臋.
Po艂udniowa Polska zna a偶 trzy postacie, kt贸re przynosz膮 prezenty pod choink臋. W r贸偶nych jej cz臋艣ciach mieszaj膮 si臋 trzy tradycje. M艂odsi i starsi mieszka艅cy Ma艂opolski oraz 艢l膮ska Cieszy艅skiego czekaj膮 na przybycie Anio艂ka. To posta膰, kt贸rej nie mo偶na dostrzec go艂ym okiem. Wys艂annik niebios zostawia prezenty w wiecz贸r wigilijny, a nast臋pnie b艂yskawicznie ucieka, aby spe艂nia膰 reszt臋 swoich obowi膮zk贸w. Sk膮d taki zwyczaj? Prawdopodobnie Anio艂ek roznosz膮cy prezenty wywodzi si臋 z teren贸w dawnej Galicji.
W wojew贸dztwie 艣l膮skim i nie tylko, bo r贸wnie偶 w rejonach 艣wi臋tokrzyskiego i opolskiego rozdawaniem prezent贸w zajmuje si臋 Dzieci膮tko. Jest ono symbolem narodzonego Jezusa. Ten zwyczaj przyby艂 do Polski z Czech, a zakorzeni艂 si臋 tak偶e na S艂owacji i na W臋grzech. Dzieci膮tko obdarowuje prezentami r贸wnie偶 protestant贸w w niekt贸rych regionach kraj贸w niemieckoj臋zycznych.
Za to na Dolnym 艢l膮sku i na Opolszczy藕nie prezenty przynosi Gwiazdka. Podobno ta tradycja wzi臋艂a si臋 z nazywania tym mianem bo偶onarodzeniowych podark贸w. Gwiazdka pierwotnie pojawia艂a si臋 w 艣wi膮tecznych opowiastkach, a偶 do momentu, gdy zosta艂a postaci膮 przynosz膮c膮 prezenty.
Uto偶samiany z komunistycznym odpowiednikiem 艢wi臋tego Miko艂aja, Dziadek Mr贸z jest jednak postaci膮 o wiele starsz膮 ni偶 komunizm. Wywodzi si臋 ze wschodnio s艂owia艅skiego folkloru. W艂a艣ciwie to r贸wie艣nik naszego Gwiazdora, kt贸ry r贸wnie偶 znany by艂 S艂owianom.
Na pocz膮tku swej kariery Dziadek Mr贸z nie mia艂 nic wsp贸lnego z dobroduszn膮, obdarowuj膮c膮 prezentami postaci膮. W noszonym na plecach worku, zamiast dar贸w, przetrzymywa艂 porwane dzieci. Aby je odzyska膰, rodzice musieli ofiarowa膰 prezent. Dopiero p贸藕niej tradycja uleg艂a takim przeobra偶eniom, 偶e utrzyma艂y si臋 w niej prezenty, a zmieni艂o na korzy艣膰 oblicze Dziadka Mroza. Wygl膮dem posta膰 przypomina Miko艂aja, ma d艂ugi p艂aszcz oraz siw膮 brod臋. Pojawia si臋 zwykle w towarzystwie 艢nie偶ynki, kt贸ra jest jego wnuczk膮. W Polsce odwiedza przede wszystkim mieszka艅c贸w teren贸w wschodnich.
Komentarze
Prze艣lij komentarz