Zwyczaje wigilijne s膮 przekazywane od wielu pokole艅, a w wielu polskich domach nadal przestrzega si臋 wi臋kszo艣ci z nich. To w艂a艣nie one sprawiaj膮, 偶e w szczeg贸lny spos贸b celebrujemy te radosne 艣wi膮teczne dni. M贸wi si臋, 偶e jaka Wigilia taki ca艂y rok…
Bo偶e Narodzenie to najwa偶niejsze po Wielkanocy 艣wi臋to w roku. Uroczysto艣膰 Bo偶ego Narodzenia poprzedza wigilia. 艁aci艅skie s艂owo "vigilia" oznacza "czuwanie", "stra偶 nocn膮". Ludowy, przedchrze艣cija艅ski rodow贸d wielu zwyczaj贸w sprawia, 偶e w sposobach obchodzenia Bo偶ego Narodzenia mieszaj膮 si臋 symbole religijne i poga艅skie przes膮dy. Zar贸wno jedne, jak i drugie nadaj膮 tym 艣wi臋tom szczeg贸lny koloryt i znaczenie. A wsp贸lnie tworz膮 wyj膮tkow膮 tradycj臋.
Zimowe 艣wi臋ta wi膮偶膮 si臋 z czasem przesilenia zimowego, kt贸re przypada oko艂o 22 grudnia. By艂o to wydarzenie szczeg贸lnie wa偶ne dla pogan. Od tego momentu noc staje si臋 coraz kr贸tsza, a dzie艅 d艂u偶szy. Z tymi pradawnymi s艂owia艅skimi wierzeniami zwi膮zanych jest wiele wigilijnych wr贸偶b. Mi臋dzy innymi ta odnosz膮ca si臋 do sianka pod obrusem. Dawniej gospodarze roz艣cielali na pod艂odze siano, by zapewni膰 sobie pomy艣lno艣膰 i okaza膰 szacunek duchom przodk贸w. Z tego pradawnego zwyczaju narodzi艂a si臋 wigilijna wr贸偶ba z siankiem i wyci膮ganiem 藕d藕b艂a, kt贸re wskazywa艂o na pomy艣lno艣膰, mi艂o艣膰 lub pecha.
Jeszcze w XIX wieku wierzono, 偶e podczas wieczerzy wigilijnej ujrze膰 mo偶na osob臋 zmar艂膮 w bie偶膮cym roku. Trzeba by艂o tylko wyj艣膰 do sieni i spojrze膰 do izby przez dziurk臋 od klucza. W贸wczas b臋dzie mo偶na ujrze膰 j膮 siedz膮c膮 razem z innymi. Tak偶e z powodu obecno艣ci duch贸w zmar艂ych, tego dnia nie wolno by艂o spluwa膰, wylewa膰 brudnej wody i pomyj czy te偶 prz膮艣膰 na ko艂owrotku.
Aby zapewni膰 sobie w nadchodz膮cym roku ch臋膰 do pracy i krzepko艣膰, 24 grudnia wstawano bardzo wcze艣nie. Od 艣witu zwracano uwag臋 na r贸偶ne, na poz贸r ma艂o znacz膮ce wydarzenia. Rodzice przestrzegali swoje dzieci: kto b臋dzie niegrzeczny i dostanie lanie w Wigili臋, ten ca艂y rok b臋dzie zbiera艂 baty. W niekt贸rych regionach, by zahartowa膰 dzieci, zmuszano je, by o 艣wicie, w samych koszulkach i boso, trzykrotnie obieg艂y dom. Dla zachowania urody natomiast na dnie mis do mycia k艂adziono srebrne pieni膮dze.
W zale偶no艣ci od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest r贸偶ny, ale zwyczajowo na stole powinny znale藕膰 si臋 wszystkie p艂ody ziemi. Podaje si臋 12 potraw wigilijnych. Ta liczba symbolizuje wszystkich aposto艂贸w. Mo偶na zmniejszy膰 liczb臋 da艅, ale wtedy musi by膰 ona nieparzysta. Polski zwyczaj wigilijny g艂osi, 偶e spr贸bowanie ka偶dej potrawy ma zapewni膰 szcz臋艣cie przez ca艂y rok.
S膮dzono tak偶e, 偶e w Wigili臋, o p贸艂nocy, kiedy rodzi si臋 Syn Bo偶y i jednocze艣nie przesila si臋 ciemno艣膰 zimowa, w ca艂ej przyrodzie dziej膮 si臋 cuda: woda w studniach i strumieniach nabiera leczniczych w艂a艣ciwo艣ci, kwiaty na moment rozkwitaj膮 pod 艣niegiem, zwierz臋ta o p贸艂nocy m贸wi膮 ludzkim j臋zykiem.
Istotne by艂o tak偶e to, kto pierwszy wejdzie do domu, m臋偶czyzna czy kobieta. Je偶eli pierwszy by艂 m臋偶czyzna, oznacza艂o to pomy艣lno艣膰. Je偶eli kobieta, nie wr贸偶y艂o to niczego dobrego.
Na wsi tradycj膮 by艂o, 偶e po kolacji wigilijnej gospodarze szli do zagrody i dawali po kawa艂ku kolorowego op艂atka wszystkim zwierz臋tom. Nasi pradziadowie ufali, 偶e takie zachowanie ochroni zwierz臋ta domowe przed chorobami. Przyj臋te by艂o, 偶e krowom op艂atek daje kobieta, poniewa偶 wtedy b臋d膮 si臋 darzy膰 i dawa膰 du偶o mleka, natomiast innym zwierz臋tom podaje op艂atki gospodarz, aby by艂y silne i zdrowe. Op艂atek mia艂 chroni膰 zwierz臋ta tak偶e od czar贸w.
Dla os贸b, kt贸re chc膮 przyci膮gn膮膰 mi艂o艣膰, istnieje pewna wigilijna wr贸偶ba. W tym wyj膮tkowym dniu trzeba zje艣膰 jab艂ko i policzy膰 pestki. Parzysta liczba daje pozytywne przes艂anie. Im wi臋cej pestek, tym lepiej. A jaki jest niezawodny spos贸b na szybkie zam膮偶p贸j艣cie, zar臋czyny lub przynajmniej poznanie tego kogo艣? Wystarczy na wigilijnym stole po艂o偶y膰 no偶yczki. Mo偶na te偶 przed kolacj膮 zaj膮膰 si臋 ucieraniem maku. A jak zawczasu pozna膰 imi臋 wybranka? Po wieczerzy trzeba wyj艣膰 przed dom i pierwszego napotkanego m臋偶czyzn臋 zapyta膰 o imi臋.
Op艂atkom przypisywano wiele w艂a艣ciwo艣ci magicznych i leczniczych. Okruch op艂atka wrzucony do studni mia艂 oczyszcza膰 wod臋, zapewnia膰 zdrowie ludziom i zwierz臋tom. Wierzono, 偶e ka偶dy, kto w Wigili臋 podzieli si臋 op艂atkiem, przez ca艂y rok nie zazna g艂odu i b臋dzie m贸g艂 dzieli膰 si臋 chlebem i inn膮 straw膮 z ubogimi.
Dzisiaj, dziel膮c si臋 op艂atkiem, 偶yczymy sobie przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomy艣lno艣ci, a tak偶e spe艂nienia marze艅. I tego w艂a艣nie 偶yczymy wszystkim na nadchodz膮ce 艣wi臋ta Bo偶ego Narodzenia.
Komentarze
Prze艣lij komentarz