艢wi臋ta to magiczny okres, nie bez powodu tak uwielbiany przez wielu z nas. Jak to jednak w 偶yciu bywa, wszystko co dobre, kiedy艣 jednak si臋 ko艅czy… I wtedy pojawia si臋 pytanie: do kiedy choinka?
Rzadziej choink臋 ozdabiamy w sam膮 Wigili臋, gdy偶 tego dnia mamy wiele obowi膮zk贸w zwi膮zanych z przygotowaniem kolacji wigilijnej. W niekt贸rych rodzinach, szczeg贸lnie tych, w kt贸rych s膮 dzieci, choink臋 ubiera si臋 nawet na pocz膮tku grudnia, gdy偶 najm艂odsi nie mog膮 si臋 doczeka膰 tego wyj膮tkowego dnia, w kt贸rym b臋d膮 mogli umie艣ci膰 na drzewku 艣wi膮teczne ozdoby, cz臋sto takie, kt贸re w艂asnor臋cznie przygotowali. Choinka mo偶e pojawi膰 si臋 w domu nawet w miko艂ajki, czyli 6 grudnia.
Ci, kt贸rzy choink臋 mieli w domu ju偶 na pocz膮tku grudnia, po Nowym Roku chowaj膮 艣wi膮teczne ozdoby. Tam, gdzie s膮 ma艂e dzieci, drzewka stoj膮 d艂u偶ej. Drzewko 艣wi膮teczne jest wspania艂膮 ozdob膮 domu, to w ko艅cu trzeba b臋dzie si臋 z nim rozsta膰. Je艣li chcemy to zrobi膰 zgodnie z tradycj膮, to mo偶emy dotrzyma膰 jednego z kilku termin贸w.
Pierwsza wersja to rozbieranie choinki po 艣wi臋cie Trzech Kr贸li, czyli po uroczysto艣ci Objawienia Pa艅skiego, cho膰 wedle innego przekazu nale偶y j膮 rozebra膰 przed tym dniem.
Druga data, stanowi膮ca kolejn膮 granic臋, do kiedy rozebra膰 choink臋, to 12 stycznia, czyli koniec liturgicznego okresu Bo偶ego Narodzenia. Trzeba jednak przyzna膰, 偶e w polskich domach ta data nie cieszy si臋 popularno艣ci膮.
艢wi臋to Ofiarowania Pa艅skiego 2 lutego jest ostatnim wyznaczonym terminem na rozebranie choinki. Wtedy czyni si臋 to na placu 艢wi臋tego Marka w Watykanie, a w Polsce za艣 jest to zwyczajowa data, kt贸r膮 uznaje si臋 za prawdziwe zako艅czenie okresu bo偶onarodzeniowego. Ze wzgl臋du na to, 偶e w 艣wi臋to obchodzone 2 lutego wa偶na jest symbolika 艣wiat艂a, a w ko艣cio艂ach 艣wi臋cone s膮 艣wiece, zwane gromnicami, przyj臋艂a si臋 nazwa ''Matki Boskiej Gromnicznej''.
O roli gromnicy tak pisa艂 dziewi臋tnastowieczny etnograf Zygmunt Gloger: '' te zapalano w czasie burzy i grom贸w, jako ochron臋 od niebezpiecze艅stwa''. Przed udaniem si臋 do ko艣cio艂a w celu po艣wi臋cenia 艣wiecy dekorowano j膮. W trakcie nabo偶e艅stwa bacznie obserwowano gromnic臋. Kapi膮cy obficie wosk wr贸偶y艂 d艂ug膮 i mro藕n膮 zim臋. Przypadkowe zdmuchni臋cie p艂omienia gromnicy podczas powrotu z ko艣cio艂a zapowiada艂o 艣mier膰 kogo艣 z rodziny. Za艣 trzy krople wosku, kt贸re kapn臋艂y na r臋k臋, wr贸偶y艂y pomy艣lno艣膰.
Wierzono te偶, 偶e zapalona gromnica odstrasza wilki, kt贸re zim膮 by艂y du偶ym zagro偶eniem zar贸wno dla ludzi, jak i zwierz膮t gospodarskich. Dlatego wyruszaj膮c w podr贸偶 przez las zabierano j膮 ze sob膮. Przekonanie to ma zwi膮zek z legend膮 m贸wi膮c膮 o tym, 偶e Matka Boska ocali艂a ma艂ego wilka przed rozsierdzonymi ch艂opami i uczyni艂a go swym s艂ug膮. Od tego czasu broni艂a ludzi przed wilkami, a wilki przed lud藕mi.
Wed艂ug innej legendy, Matka Boska w mro藕ne noce obchodzi pola z zapalon膮 艣wiec膮 w r臋ku, ochrania oziminy przed zmarzni臋ciem i o艣wietla drog臋 zb艂膮kanym w臋drowcom. Tu te偶 towarzyszy jej wilk, zwany ''gromnicznym''.
W wierzeniach ludowych dzie艅 2 lutego wyznacza po艂ow臋 czasu zimowego. Dawniej popularne by艂y powiedzenia i przys艂owia: ''Gromnica zimy po艂owica'', ''Gdy w Gromnic臋 z dach贸w ciecze, to si臋 zima d艂ugo wlecze'', ''Gdy w Gromnic臋 dzie艅 pogodny, b臋dzie roczek p艂odny i miodny''.
''Gdy w Gromnic臋 pi臋knie wsz臋dzie, tedy dobra zima b臋dzie''. Ludzie bacznie obserwowali 艣wiece pal膮ce si臋 w ko艣ciele i je艣li obficie kapa艂 z nich wosk, oznacza艂o to jeszcze d艂ug膮 i mro藕n膮 zim臋. Skwierczenie 艣wiecy przepowiada艂o cz臋ste burze i ulewy latem.
Komentarze
Prze艣lij komentarz