Dla nas szczególnym miesiącem jest luty. Bo to czas wyczekiwania na wiosnę, a pożegnanie zimy. Ponoć ociepla nam się klimat więc zima często wcześniej odchodzi. Luty zwiastuje, że przetrwało się zimę.
Po styczniu, miesiącu styku, lodu i wycinki roślin, przychodzi pora na luty, najkrótszy miesiąc roku. W kulturze dawnych Słowian był to miesiąc szczególny nie tylko za sprawą swej krótkości. O szczególnym charakterze lutego świadczyły przypadające na początek tego miesiąca rytuały zamawiania ciepła, które przetrwały w folklorze pod postacią obchodów związanych z Matką Boską Gromniczną.
Są rzeczy, do których już się przyzwyczailiśmy, które nie wzbudzają naszego zdziwienia czy nie skłaniają do głębszych refleksji. Z pewnością nie zastanawia nas już dlaczego luty ma 28 lub 29 dni. Od kiedy przyszliśmy świat tak już było i nie wiele wskazuje na to, że kiedykolwiek może się to zmienić.
Przysłowia i powiedzenia związane z lutym:
''Idzie luty, szykuj ciepłe buty!''
''Gdy luty ciepły i po wodzie, wiosna późno nastąpi i będzie po chłodzie''
''Gdy w początku lutego burze i śniegi, początek wiosny już niedaleki, ale gdy słońce ciepło świeci, wiosna tak prędko nie przyleci''
''Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to rzecz niewątpliwa''
''Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami''
''Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny''
''Gdy w lutym wiatry północne wieją, są urodzajów nadzieją''
''Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma''
Komentarze
Prześlij komentarz