Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

 Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony w 2010 roku w Holandii, gdzie sto tamtejszych organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt bezdomnych zorganizowało konferencję, na której omawiano kwestię pupili pozostawianych bez opieki. Wtedy zrodziła się inicjatywa, by jeden dzień w roku przeznaczyć właśnie na zwracanie uwagi społeczeństwa na ten rozległy problem.


 Szacuje się, że w samej Polsce może być od 1 do nawet 4 milionów bezdomnych zwierząt! Te liczby trudno dokładnie monitorować, ale nawet ta pierwsza jest zatrważająco wysoka. Bezdomność zwierząt to problem, który powszechnie spotykany jest zarówno w wielkich miastach, jak i na wsiach. 



 Na szczęście polskie prawo coraz bardziej sprzyja zwierzętom. Znacznie zaostrzono kary za znęcanie się i porzucanie zwierząt. Na terenie naszego kraju działa wiele fundacji i stowarzyszeń, których celem jest poprawa losu zwierząt. W kampanie na rzecz poprawy losu czworonogów chętnie angażują się media, celebryci, aktorzy, a przede wszystkim tysiące wolontariuszy, którzy pomagają prowadząc domy tymczasowe, czy wspierają fundacje przez datki finansowe. 


 Znajdowanie domu dla bezdomnych zwierząt to najbardziej oczywista forma pomocy, jednak nie wszędzie jest możliwa. Bez względu na chęci, nie każdy z nas ma możliwości, by przyjąć pod swój dach nowego pupila, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że niegdyś bezdomny zwierzak będzie wymagał szczególnie troski i cierpliwości, a także opieki medycznej. Nie warto podejmować decyzji o adopcji pochopnie.



 Kolejnym sposobem jest mikroczipowanie zwierząt, co pozwala kontrolować populację zwierząt domowych i uniknąć sytuacji, w których zwierzak zostanie rozdzielony z właścicielem, zgubi się i zostanie bezdomny. Dzięki mikroczipowi łatwo odnaleźć zagubionego pupila. Jeśli nie masz możliwości zaczipowania psa lub kota, a Twój pupil spędza dużo czasu na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w adresówkę. W razie gdyby Twój ulubieniec zgubił drogę do domu, może mu pomóc życzliwa osoba.


 Najważniejszym jednak rozwiązaniem jest sterylizacja. Jest ona kluczowa do kontroli bardzo szybko rozrastającej się populacji zwierząt domowych, co przyczynia się do pogłębiania się problemu ich bezdomności.






Komentarze