Dzień Ojca to międzynarodowe święto obchodzone corocznie jako wyraz szacunku dla ojców. Dzień Ojca co prawda nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, aczkolwiek świętuje się go w wielu krajach na świecie.
Ogromna popularność Dnia Matki sprawiła, iż zaczęto rozmyślać o podobnym docenieniu roli ojców w każdej rodzinie. Zdecydowano się zatem, by zapoczątkować ideę obchodzenia Dnia Ojca. Pomysł na to zrodził się już na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane, w stanie Waszyngton. Inicjatorką tego pomysłu była Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Kobieta w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, który po śmierci swojej żony podjął się trudu samotnego wychowania aż szóstki dzieci.
Początkowo świętowanie Dnia Ojca miało charakter lokalny. W 1916 roku prezydent USA Woodrow Wilson wysłał specjalny telegraf z przemówieniem do osób uczestniczących w festynie z okazji Dnia Ojca. W latach 60 XX wieku prezydent USA, Lyndon Johnson uznał trzecią niedzielę czerwca za Dzień Ojca. Ale dopiero kolejny prezydent, Richard Nixon, w 1972 roku oficjalnie zatwierdził to aktem prawnym.
Dzień Ojca nie posiada jednej, ustalonej daty. Obchodzony jest na świecie w różnych terminach. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca świętowany jest 19 marca w dzień świętego Józefa. Na Litwie zaś wypada on w pierwszą niedzielę czerwca. W Niemczech święto ojców przypada natomiast na dzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40 dnia licząc wraz z tą niedzielą). Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów z czasem to święto przerodziło się w Dzień Mężczyzny lub Dzień Gentlemana. W krajach skandynawskich celebrują ten dzień w drugą niedzielę listopada, zaś w Danii corocznie 5 czerwca. Turcy składają życzenia swoim ojcom w trzecią niedzielę czerwca, podobnie jak Amerykanie.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono go w 1965 roku. Przypada u nas 23 dzień czerwca. Tego dnia ojcom składane są życzenia w podzięce za wychowanie, opiekę i troskę rodzicielską.
Małe dzieci, w przedszkolach i szkołach już kilka dni wcześniej, wykonują piękne laurki dla swoich tatusiów pod okiem kreatywnych nauczycielek. Tak powstają koszule z krawatami z origami, papierowe kwiaty, serduszka, ozdoby z bibuły. Ale ojców z pewnością ucieszą po prostu życzenia i pamięć o ich święcie.
Komentarze
Prześlij komentarz