Święta majowe obchodzimy od 1 maja do 3 maja. To dni, które są szczególnie ważne w historii Polski, dlatego należy o nich pamiętać. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie, skąd się wzięły święta majowe, dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy.
1 maja - Święto Pracy
Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.
Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
To jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku. Miało to związek m.in. z tym, że 2 maja 1945 roku flaga biało-czerwona została zawieszona w zdobytym przez aliantów Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.
Święto wyraża szacunek dla flagi i ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W wielu miejscach kraju 2 maja odbywają się spotkania i manifestacje patriotyczne.
Dnia 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji
Święto upamiętnia rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 maja. Konstytucja reformująca ustrój I Rzeczypospolitej, uchwalona w 1791 r., była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej przyjętej cztery lata wcześniej.
''Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu'' głosiła Ustawa Rządowa. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono między innymi liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.
Chociaż obowiązywała krótko i nie mogła w trwały sposób przyczynić się do zreformowania ustroju Rzeczypospolitej, stała się ważnym symbolem, a rocznica jej uchwalenia świętem narodowym.
Komentarze
Prześlij komentarz