Niebieskie płuca Ziemi. Światowy Dzień Oceanów

 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Wszyscy, bez względu na to, gdzie mieszkamy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za stan oceanów. 


 Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 roku, a oficjalnie został uznany przez ONZ w 2009 roku.


 Ponad 90% światowych zasobów ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych. Krytycznie niski stan dziko żyjących populacji ryb jest obecnie jednym z największych wyzwań ekologicznych na świecie. Warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić.



 Nie trzeba wielkich czynów: wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas codziennych zakupów wybierać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. 


 MSC (Marine Stewardship Council) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która powstała ponad 20 lat temu i walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Certyfikaty MSC oraz program certyfikacji MSC dają nam gwarancję, że ryby pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, a połowy w mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem. 


 Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza stanowią główne źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Niestety zbyt często o tym zapominamy. Światowym Dzień Oceanów stanowi doskonałą okazję do działania.





 

Komentarze