Sierpie艅 to 贸smy w kolejno艣ci miesi膮c w roku. Nazwa miesi膮ca pochodzi od sierpa, narz臋dzia u偶ywanego przy 偶niwach do 艣cinania zbo偶a. Jest to miesi膮c zbierania plon贸w, z p贸l zwo偶one jest zbo偶e, z drzew i krzew贸w zrywane s膮 owoce oraz warzywa.
Warto przypomnie膰, 偶e w zamierzch艂ych czasach o pomy艣lno艣ci zbior贸w wielokrotnie zale偶a艂a ludzka 艣miertelno艣膰 w czasie srogiej zimy, wi臋c nie ma si臋 co dziwi膰 temu, 偶e do dawni S艂owianie przywi膮zywali niebotyczn膮 uwag臋 do tego, by do 偶niw podchodzi膰 z nale偶ytym szacunkiem. W kulturze ludowej szacunek zdo艂a艂 przetrwa膰 na d艂ugie lata.
G贸rale w Tatrach i na Podhalu uwa偶aj膮, 偶e je偶eli w sierpniu mg艂y w g贸rach, to na pewno przyjd膮 deszcze, je艣li za艣 mg艂y sun膮 nisko w dolinach mo偶na wierzy膰 w d艂ug膮 jeszcze i pi臋kn膮 pogod臋.
Miesi膮c sierpie艅 posiada te偶 i pi臋kne tradycje religijne. 艢wi臋to Wniebowzi臋cia w dniu 15 sierpnia po艣wi臋cone jest specjalnej czci NMP. Opr贸cz 艣wi臋cenia zi贸艂 we wszystkich niemal wioskach polskich, w wielu miejscowo艣ciach odbywaj膮 si臋 w tym dniu uroczyste odpusty. Najs艂ynniejszym z nich jest odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej pod Krakowem.
Sierpie艅 mo偶e kojarzy膰 si臋 r贸wnie偶 z czym艣 innym, bardzo dalekim od prozy i zabiegania codziennego 偶ycia. Mo偶e nawi膮zywa膰 do niego poni偶szy fragment: ''Sierpie艅 to by艂 we wsi dziwny miesi膮c. Sierpie艅 zostawia艂 na sk贸rze piegi, a w 艣rodku, w cz艂owieku zostawia艂 poczucie, 偶e ko艅czy si臋 czas s艂o艅ca, czas dojrzewania i rozkwitania, a nadchodzi czas 艣cinania ci臋偶kich g艂贸w s艂onecznik贸w, czas opadania, proroczych sn贸w i pyta艅, co dalej'' - Anna Ciarkowska, ''Dewocje''.
W sierpniu ju偶 lato nie艣mia艂o ma si臋 ku ko艅cowi. St膮d potrzeba przypomnienia gar艣ci przys艂贸w: "W sierpniu owoc ci臋偶y drzewu, rolnik chodzi wedle siewu", "Gdy w dni sierpnia spieka wsz臋dzie, tedy d艂uga zima b臋dzie", "Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki ca艂y sierpie艅 leci", "W pierwszych dniach sierpnia upa艂 du偶y, d艂ug膮 zim臋 wr贸偶y", "Kiedy sierpie艅 wrzos rozwija, jesie艅 kr贸tka, szybko mija", "Sierpie艅 pogodny jest dla winogron wygodny", "W sierpniu owoc ci臋偶y drzewu, rolnik chodzi wedle siewu".
Komentarze
Prze艣lij komentarz