Światowy Dzień Miłośników Książek

 Święto osób lubiących czytać to doskonała okazja, by przedstawić kilka ciekawostek na temat książek i czytelników. Święto skłania też do refleksji nad obecnością książek w życiu człowieka, stanowi również okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowania się książkami. Czytanie przynosi wiele korzyści pozytywnie wpływając na wyobraźnię czy słownictwo. Jest to także świetny sposób na relaks i oderwanie się od codzienności.


 Nie wiadomo, kto jest pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Książek. Od 2012 roku święto obchodzi się już oficjalnie od 9 sierpnia. Jedną z pierwszych osób, która wspomniała o tej tradycji na swoim blogu jest Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict.

 Warto zadać sobie też podstawowe pytanie: a skąd właściwie wzięły się książki? Co ciekawe, są one prawie tak samo stare jak pismo, a ich pojawienie się wyznacza granicę między prehistorią, czyli czasami, gdy informacje o dziejach ludzkości przekazywano ustnie a historią, gdy były już one zapisywane dla przyszłych pokoleń. 


 Jedną z najstarszych znanych ludzkości książek jest opowieść o Gilgameszu. Tę starożytną epopeję spisano niemal 4 tysiące lat temu. Utrwalono ją na tabliczkach z gliny, ponieważ pierwsze książki powstawały na różnych materiałach. Poza gliną były to: papirus (wykonany z trzciny), pergamin (skóra zwierzęca) i papier, stworzony z rozdrobnionych szmat. 

 Aż do XV wieku, gdy wynaleziono i udoskonalono druk, książki spisywano na zwojach lub kodeksach. Jednymi z najbardziej znanych zachowanych do dzisiaj kodeksów są zwoje znad Morza Martwego, tworzone w okresie od 250 r. p.n.e. do 65 r. n.e. To zbiór ponad 981 rękopisów odkrytych niedaleko Qumran na brzegu Morza Martwego.


 Określenie, które z książek cieszą się największym uznaniem czytelników, nie jest łatwe. Dane dotyczące sprzedaży książek są umieszczone w anglojęzycznej wersji Wikipedii, a zebrano je na podstawie informacji udostępnianych przez oficjalne instytucje i instytuty badające czytelnictwo. 


 Według nich, istnieje 5 książek napisanych przez pojedynczych autorów (Biblia i Koran oraz inne publikacje religijne nie są więc brane w tym rankingu pod uwagę), które sprzedały się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie. 

 I tak, na pierwszym miejscu znajduje się ''Hobbit, czyli tam i z powrotem'' J.R.R. Tolkiena, sprzedany do tej pory w ponad 140 milionach kopii. ''Harry Potter i kamień filozoficzny'' J.K. Rowling kupiono w 120 milionach egzemplarzy, czytelnicy na całym świecie zaopatrzyli się także w 100 milionów woluminów ''Małego księcia'' Antoine de Saint-Exupéry’ego. Według szacunków, w tej samej liczbie egzemplarzy sprzedały się również: ''Sen czerwonego pawilonu'' czyli XVIII-wieczna powieść chińskiego autora Cao Xueqina, a także ''I nie było już nikogo'' Agathy Christie.


 Umberto Eco powiedział, że ''kto czyta książki, żyje podwójnie''. I to jest credo wszystkich książkolubów, którzy w książkach szukają, często z wielkim powodzeniem, zarówno odpowiedzi jak i alternatyw.



Komentarze